IAREP Country Representative for Turkey PDF Print E-mail
cr2010_turkey

Muslum BASILGAN

Gumushane University, Economics

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

My story with economic psychology and IAREP has started with my doctoral thesis named as "economic psychology: theory and an analysis on decision making profile of exporter entrepreneur" in 2005. Diving to deep world of economic psychology when continuing my doctoral study was pleasant. However,  I remember  coming across  a lot of difficulty because of  lacking  of enough  material, in particularly book, related to economic psychology in my country when I prepared my doctoral thesis. Continuing my studies in economic psychology and experiment economics, I have reached many books and the other documents in the field of economic psychology and experimental economics since that date. 
In this context, my basic aim as a country representative of IAREP is to introduce the field of economic psychology in Turkey and to share my experience with particularly university students and the other people who are interested in economic psychology and experimental economics. I will be glad to the extent that you contact. Please don't hesitate to contact me.

 

Iktisadi psikoloji ve IAREP ile tanışmam “iktisadi psikoloji: teori ve ihracatçı girişimcilerin karar verme profili üzerine bir uygulama” adlı  doktora tezimi  2005 yılında hazırlarken başladı. Doktora calışmamı sürdürürken iktisadi psikolojinin derin dünyasına dalmak çok zevkliydi. Fakat  Turkiye’de alanın yeni olması nedeniyle, en başta kitap olmak üzere, yeterli kaynağa ulaşamamak gibi bir çok zorlukla karşıladığımı hatırlıyorum. Bu konuda o gunden beri iktisadi psikoloji ve deneysel iktisat alanında calısmalarımı sürdürüyorum ve bu konuda önemli kaynaklara ulaştim. Su an IAREP’nin Turkiye temsilcisi olarak bu tecrübemi sizlerle paylaşmak benim için mutluluk verici olacak. Lutfen herhangi bir sorununuz veya oneriniz olursa tereddüt etmeden iletişime geçebilirsiniz.